kalizza.com'u neden kurduk

kalizza.com ‘u Neden Kurduk? Yorumla

2017’nin Aralık ayında çalışmalarına başladığımız kalizza.com ‘u 2018’in Haziran’ında açtık. kalizza “kaliteli zaman”ın kısaltması olarak kaliza olarak düşünülmüş, alan adı dolu olduğu için çift z’li olarak kurgulanmıştır. Yani kalizza’yı bir “kaliteli zaman dükkanı” olarak hayata geçirdik.

kalizza.com ’da yetişkinler ve çocukların kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacak hobi-sanat, kitap, kahve, müzik aletleri, tasarım ürünler, oyun, oyuncak gibi kategorilerde 55 bin civarında ürün yer alıyor. Bu ürünleri, üreticileri ve dağıtımcıları ile bire bir konuşarak özenle seçtik. Satışını yaptığımız markaların her biri ayrı birer kalite anlayışına ve başarı hikayesine sahip diyebiliriz.

Gelelim yazının başlığındaki soruya: “kalizza.com ‘u neden kurduk?”

blank

Bu sorunun en makul cevabı çoğu girişimin doğuşuna neden olan, girişimcilerinin bizzat yaşadığı sorunları çözme amacıdır. Bizler kurumsal hayatın, şehirlerin, toplumsal alışkanlıklarımızın, medyanın ve teknolojinin bizi getirdiği noktada nefes alamaz hale geldik. Hayatlarımız verimsiz çalışma, trafik sıkışıklıkları, ekranlar (TV, telefon, tablet…), zamansızlık, kendimizi unutmamız, boş zamanlarımızı gerçekten de bomboş geçirmemiz gibi olumsuzluklarla dolu. Düşünün ki ülkemizde kişi başı telefonla vakit geçirme süresi günlük ortalama 6 saat, TV izleme süresi ise 3 saat. Peki ya sanat? Peki nefes alma, rahatlama, deşarj olma? Peki ya verimlilik, yeni beceriler kazanma, kendimizi geliştirme? Biz bu soruları kendimize çokça sorduk, bu problemleri bizzat kendimiz yaşadık ve birçok kişinin de yaşadığına şahit olduk.

Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi düşündük. Öncelikle pratik, çabuk erişilebilir, diğer sorunlarla iç içe olmayan bir çözüm olmalıydı. Olası çözüm seçeneklerine baktığımızda karşımıza hobi-sanat dükkanları ve siteleri, kurslar, telefon uygulamaları (evet yine ekran), sosyal gruplar gibi seçenekler çıktı. Kriterlerimiz gereği rahatça evimizde, iş yerimizde uygulayabileceğimiz (ulaşım, trafik gibi dertleri barındırmayacak) biçimde olmalıydı.

Hobi-sanat sitelerinden yeni ne yapabiliriz diye siparişler vermeye başladık. Ancak bir süre sonra bu sitelerin çoğunda hüsran yaşadık. Sattıkları ürünlerle ilgili yeterli bilgilendirme bulunmuyor, bazı bilgiler yanlış, görseller kötü, her şeyden önemlisi de fikir verecek içerik katkısı sunmuyorlardı.

Madem beklentilerimizi karşılayamıyoruz ve bu sorunla devam etmek de istemiyoruz, o zaman iş başa düşmüştü. İcra ederken akışı yakaladığımız, kendimizden geçtiğimiz kreatif ve faydalı aktiviteleri yayacak, bu güzellikleri geniş kitlelere ulaştıracak bir site yapmalıydık.

Kafamızdaki ideal site şu şekildeydi:

  • Bize bir şey satmanın ötesinde değer katmayı öncelik edinen
  • Belirli bir estetik anlayışı ve becerisi olan
  • Ürünlerinin arkasında durabilen
  • Video, blog, podcast gibi yaratıcı içeriklerle bize rehber olan, ilham veren ve bizi teşvik eden
  • Yenilikçi aktiviteler ve ürünler içeren
  • Ürün seçimi, sipariş, sevkiyat, iade vb. e-ticaret süreçlerinde yormayan
  • Güvenilir, iyi iletişim kuran, sevilen bir marka (love mark)

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Aralık ayında kolları sıvadık. Bir yandan sitemizi yapıyor bir yandan da kategori, ürün, tedarikçi belirliyor ve görüşmelerimizi gerçekleştiriyorduk. Bizim için son derece yorucu ancak bir o kadar da keyifli (klişe:) bir süreç oldu. Heyecanlıyız ve hevesliyiz.

Sitemizi beğenir, bizi ve bakış açımızı severseniz arkadaşlarınızla, sosyal ağınızla paylaşabilirsiniz ve bu bizim için eşsiz bir destek olur. Ayrıca tavsiye ettiğiniz kişiler de boş zaman alışkanlıklarını kaliteli zaman alışkanlıklarına evirebilir ve size müteşekkir olur.

Bize info@kalizza.com ‘dan her türlü yorum, soru ve sorununuzu iletebilirsiniz. Umarız bu yazı sizin için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir