String art nedir? String art nasıl yapılır?

String Art Nedir? String Art Nasıl Yapılır? Yorumla

String Art Nedir? String Art Nasıl Yapılır? soruları son zamanlarda bu sanatın popülerleşmesi ile arttı. Bizimle tanışan kişiler string artın nasıl yapıldığını, bu sanatta hangi malzemeler kullanıldığını, kendilerinin yapıp yapamayacaklarını bize soruyor. Bu makalede bu soruların büyük bölümünü cevaplamaya çalışacağız.

Son yıllarda dünyada iyice popülerleşen, Türkiye’de de bilinirliği artan bir sanattır String Art. Türkçe’ye ip ve çivi sanatı olarak çevirebiliriz. Geleneksel sanatlarımızdan filografiye benzeyen string artı filografinin modern ve pratik bir versiyonu olarak da tanımlayabiliriz.

String Art Malzemeleri

String art, ahşap plakalar üzerine çakılan çivilerin arasında iplerle var-gel yaparak desenler oluşturulan bir el sanatıdır.

Ahşap plakalar genellikle kavak kontradan seçilir çünkü kavak kontraya çivi çakılması kolaydır. Dokulu ahşap plakalar da tercih edilebilir ancak bu ahşap malzemelerin çok sert olmamasına dikkat edilmelidir.

String artta kullanılan çiviler de özeldir. Biz kalizza.com ‘da sunduğumuz setlerde nikel kaplamalı ve top başlı çivileri tercih ediyoruz. Kaplamalı çivileri seçmemizin nedeni çivilerin paslanmaması, dolayısıyla eserlerin kalıcı olması amacıdır.

String artta klasik yün iplikler de kullanılabilir. Ancak biz daha sağlam ve pürüzsüz olan paracord ipleri tercih ediyoruz.

Çekiç olarak 200-300 gramlık çekiçler kullanılabilir. Ayrıca bizim kullandığımız mıknatıslı çivi çakma aparatları, sağladığı kolaylık açısından gayet kullanışlıdır.

Bunların dışında arka planın dekoru için tahtaya kumaş monte edilebileceği gibi boya ve vernikle renklendirme ve koruma işlemi yapılabilir. Biz genellikle boya + vernik veya sadece vernikle kaplamayı tercih ediyoruz. Bu işlem için bir adet 1 numara fırça kullanabilirsiniz.

Unutmadan, tahta üzerine yapacağınız desenin bir kağıda çıktı alınmış halini de çalışmanızda kullanıyorsunuz. Bu deseni plakaya yapıştırmak için kağıt bant veya normal bant da kullanacaklarınız arasındadır.

String Art Nasıl Yapılır?

String artın birtakım püf noktaları ve takip edilmesi gereken adımları vardır.

Gelin adım adım yapılışını ele alalım.

Öncelikle ahşap plakayı dilediğimiz renkte akrilik boya ile boyuyoruz. 3-4 saat kadar boyanın kurumasını bekliyoruz. Sonrasında, boyanın iyice kuruduğundan emin isek, boya üzerine su bazlı verniğimizi uyguluyoruz ve tekrar kurumaya bırakıyoruz.

Vernik de kuruduktan sonra desen kağıdını plakanın üzerine kağıt bant ile yapıştırıyoruz. Akabinde desen çizgileri üzerine belirli aralıklarla çivileri çakıyoruz. Burada çivi çakma aparatı hayat kurtaracak. Bu aparat sayesinde çivileri eşit boyda ve aralıklarda çakmak çok pratik.

Çivi çakma işlemi bittikten sonra desen kağıdını çıkarıyor ve çivi diplerinde kalan kağıt parçalarını elimizle ve bir cımbız yardımıyla temizliyoruz. Sonrasında belirlediğimiz bir çiviye ipi geçiriyor ve düğüm atıyoruz. Bu çividen diğer çivilere gel-gitler yaparak desenimizi örmeye başlıyoruz. Desenin her yeri eşit ve istediğimiz örme yoğunluğunda olana dek bu işlemi devam ettiriyoruz. Desenimizi istediğimiz ölçüde ördüğümüze karar verdiğimizde dış hatları örmeye başlıyoruz. Bunu tek çizgi veya çift çizgi şeklinde yapabiliriz. Tek çizgi yapacaksak hep aynı taraftan ipi çiviye geçiriyor, bir kere dolayarak bir sonraki çiviye geçiyoruz. Çift taraflı dış hat yapacaksak da önce tek taraflı işlemi bitiriyoruz, dönüşte ters taraftan aynı işlemi yaparak dış hattı tamamlıyoruz. Son çiviye gelindiğinde düğüm atıyor ve ipi kesiyoruz.

İşte bu kadar. Ellerinize sağlık!

String artın nasıl yapıldığını videolardan izlemek isterseniz aşağıya bir adet kendi çektiğimiz string art videosunu bırakıyoruz. Daha fazla izlemek isterseniz de kalizza YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz. String art setlerimizi incelemek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Çapa String Art Seti 

Kara Kedi String Art Seti

Lovely Couple String Art Seti

Atatürk ve Türk Bayrağı String Art Seti

Spider-Man String Art Seti

Captain America String Art Seti

HOME String Art Seti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir