Jel Mum Nedir? Jel Mum Nasıl Yapılır? Yorumla

Jel mumlar yapması çok keyifli, sunumu ve kullanımı da şık ve ilham verici olan harika bir hobi ürünleridir.

Mum jeli çeşitli mineral yağlardan ve kimyasallardan meydana gelmiştir. Normal parafin mumundan en az 5 kez daha uzun ömürlü yanar ama ateşi biraz daha kısıktır. Diğer parafin mumlarda olduğu gibi yanar şekilde bırakılmaması gerekmektedir. Kullanım sonrasında söndürülmelidir.

Jel eritilip, fitil ve fitil tutacağı ile isteğe bağlı boya ve koku ilave edilip seçilen kaba dökülür. Jel çökmediği için ilave yapmaya gerek yoktur. Jel yağ bazlı olduğu için su bazlı boyaların kullanılmaması tavsiye edilir. Renklendirmek isteyenler kürdanın ucu kadar pigment boya kullanarak jeli renklendirebilirler.

Jel Mum Nedir? Jel Mum Nasıl Yapılır?

Jeli eritmeden önce kavanoz, bardak, şişe ve kutularımızın dekorasyonunu hazırlamamız gerekiyor.

Sadece jel ve fitil kullanacaksanız fitil kopçasını kavanozun zeminine silikon ile yapıştırın.

Su kullanmayacaksanız önce fitili zemine silikonla yapıştırın. İsterseniz yapıştırmadan dolgu malzemesinin içine gömerek de sabitleyebilirsiniz. Dekorasyon için genellikle zemine kum vb. dolgu malzemeleri, üzerine deniz kabuğu, nazar boncuğu, taş figür, yapay çiçek, deniz yıldızı gibi nesneler yerleştirilir. Bu nesneler ısıya dayanıklı olmalıdır. Bu nesnelerden hareket etmesini istemedikleriniz varsa dolgu malzemesini koymadan önce kavanoz zeminine silikonla yapıştırın, sonrasında dolgu malzemesini doldurun. Dolgu malzemesi çok hareketli ise zemine bir miktar silikon sürebilirsiniz.

Su kullanarak bazı malzemelerin havada asılı gibi durmasını sağlayabilirsiniz. Bu malzemeler suyun kaldırabileceği malzemeler olmalıdır. Su ve jel karışmaz, su altta kalır, jel ise üstte. Hem de böylece daha az jelle daha fazla mum yapabilirsiniz. Su kullanmak isteyenler dolgusunu ve dekorasyonunu yaptığı kavanoza su ilave edip sonrasında erimiş jeli eklemelidir.

Jel Mum Benmari usulü eritilir.

Jel Benmari usulü eritilmelidir. Eritirken mümkünse düşük ısı ve elektrikli ocak kullanın. Gazlı ocak kullanacaksanız kısık ateşte kullanın. Jeli çelik bir eritme kabının içine koyarak, jel konmuş kabı su dolu başka bir kabın içine yerleştirin (Benmari  Usulü). Kısık-orta ateşte eriyinceye kadar tutun. (Erime noktası 82 santigrat derecedir.)

Jel erimeye başladığında metal veya erimez sert plastik bir kaşık ile karıştırılmalıdır. Ahşap kaşık fazladan gereksiz kabarcıkların oluşmasına neden olur. Jel üzerinden çay su buharına benzer buhar verinceye kadar eritilmelidir.
Jel şeffaf olarak tamamen eridikten sonra içine renk ve koku koyabilirsiniz. (isteğe bağlıdır)

Fitilin tam ortada olması için iki ahşap çubuk arasına sıkıştırıp donmasını bekleyebilirsiniz.

Jel mum sıcakken cam kaplara, ılık hale geldiğinde ise mika kutulara dökebilirsiniz. Eriyen jel kabın yarısına kadar doldurulup bir süre jelin donması beklenir. 32 santigrat derecede bu olacaktır. Hemen hepsini doldurursanız zemindeki malzemelerle küçük tepkimeler sonucunda kabarcıklar oluşabilir ve mumunuz kabarcıklı olabilir. 5-10 dk kadar bu kabarcıkların gitmesini bekleyin. Daha sonra kabın kalan kısmı da doldurulup donması sağlanır.

İşte bu kadar! Ellerinize sağlık! Umarız keyifle uyguladığınız hobi deneyimi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir