Sun Catcher - Güneş Kapanı Yapımı

Sun Catcher – Güneş Kapanı Yapımı Yorumla

Suncatcher olarak bilinen güneş kapanı ile güneşin altın ışıklarını yakalayabilirsiniz.  Güneş kapanları ışığı tam geçiren, kısmen geçiren ve geçirmeyen renkli objelerin bir kompozisyonu olarak tasarlanır. Kağıt, cam, boncuk gibi malzemeler kullanılabilir. Yarı saydam ve opak kısımlardan oluşacak güneş kapanından kırılarak geçen veya yansıyan ışınlar renklenecek ve evinizi, ofisinizi ya da bahçenizi gökkuşağı ile süsleyecek.

Sun Catcher – Güneş Kapanı Yapımı

Öncelikle kafanızda veya bir kağıda güneş kapanınızın tasarımını çıkarın. Hangi renkleri kullanacaksınız? Saydamlık derecesi nasıl olacak? Saçaklar aynı uzunlukta mı olacak, farklı farklı mı olacak? Saçaklarda hangi boncukları kullanacaksınız? vb. soruların cevaplarını netleştirdikten sonra işe koyulabilirsiniz.

Pendant (sarkaç) olarak kullanacağınız yuvarlak plakaları plastik boncukları ve mika bardakları eriterek oluşturacağız. Plastik boncuklar daha opak sonuç verecekken, mika bardak ile yapılan kısımlar saydama yakın olacaktır. Boncuk ve bardak parçalarının kombinasyonunu da deneyebilirsiniz. Bunun için silikon kalıbın tabanına boncukları ve/veya küçük parçalara ayırdığımız mika bardak parçalarını koyuyoruz. Boncuklar için tek sıra yeterlidir. Önceden 200-210 dereceye ısıttığımız fırına veriyoruz ve eriyince çıkarıyoruz. Silikon kalıplar 230 dereceye kadar dayanır, yine de güvenli bölgede kalmak için 210 dereceyi geçmemeye özen gösterin.

Dışarıda soğuyan pendantları kalıptan çıkarıp yenilerini fırına veriyoruz. Bu şekilde, çalışmanızda planladığınız kadar pendant oluşturun. 10 adet de olabilir 20 adet de, tamamen size kalmış.

Daha sonra pendantları ince uçlu bir matkapla delip veya delmeden misinayı direkt sıvı silikon yapıştırıcı veya sıcak silikonla yapıştırıyoruz. sonrasında misinaya cam, ahşap ve plastik boncuklarımızı, pullarımızı diziyoruz ve ucunu metal halkaya bağlıyoruz. Burada kristal boncuk, gerçek taş gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Bu şekilde eşit aralıklarla pendant ve boncuk saçaklarını metal halka boyunca takıyoruz. Metal halkanın üstüne makrome çalışmalarında olduğu gibi üç veya dört noktadan ip veya misina çekerek ve bunları bir noktada birleştirerek askılık yapıyoruz.

Dilerseniz metal halka yerine bir ağaç dalı da kullanabilir ve çalışmanıza bir otantiklik katabilirsiniz.

İşte bu kadar! Güneş kapanınızı bahçenize, evinizde veya iş yerinizde camınızın önüne veya diğer ışık alan yerlere koyarak görsel bir şölene imza atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir